Co lepsze? ZUS czy OFE?

Temat może już lekko nie na czasie, ale mimo wszystko znowu będzie powracać jak bumerang, ponieważ w następnym roku wszystkie osoby, które nie zdecydowały się na to czy zostać w OFE będą mogły jeszcze raz o tym zdecydować. Dlatego jeżeli nie za bardzo orientujesz się w tym temacie, a mimo wszystko ciągle Cię to jakoś trapi to powiem Ci szczerze, że bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ postaram Ci tutaj odpowiedzieć na wszystkie kwestie, które w jakiś sposób mogą Cię dotykać.

Jak ktoś zapewne śledził ten temat jeszcze w okolicach wakacji, czy też przed to zapewne orientuje się, że bardzo często był on poruszany we wszelkiego rodzaju mediach. Wiele na ten temat już powiedziano, wiele w zasadzie też napisano. Prawda jest jednak taka, że niestety większość to same brednie. Wynika to przede wszystkim, że OFE ma całkowity zakaz reklamowania się, dlatego też nie mogło w żaden sposób przedstawić swojej opinii na ten temat tak naprawdę. Od czasu do czasu znajdowały się głosy, które mówiły o tym, że OFE jest jednak lepsze od ZUSu, jednak były to głosy bardzo niewyraźne i mało znaczące dla szerszej opinii publicznej. Ponadto rząd również bardzo silny nacisk wywierał na obywatelach, aby jednoznacznie popierali ZUS.

Życie pokazało, że kampania była bardzo udana, ponieważ jedynie 2,5 miliona osób zdecydowało się na wybór OFE, jednak szczerze sobie teraz trzeba wyjaśnić pewną rzecz, czy aby na pewno mamy wpływ tutaj na cokolwiek?

Jak wygląda nasza decyzja?

W zasadzie można by było zacząć sobie myśleć, że wybór między ZUS, a OFE ma naprawdę jakieś wielkie znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy pracują, a zwłaszcza dla tych, którzy zbliżają się do emerytury, jednak zanim zaczniemy drążyć ten temat to warto się zastanowić wpierw czym różnią się poszczególne decyzje. Uświadomić sobie trzeba, że decyzja między ZUS, a OFE tak naprawdę nie istnieje, a istnieje różnica między ZUS, a ZUS+OFE, a to z kilku względów. Przede wszystkim te osoby, które nie wiedzą muszą sobie uświadomić, że już w zasadzie prawie cała decyzja została za nich podjęta. To trochę jak z dzieckiem, gdy idzie się z nim na dwór zamiast zapytać się chcesz założyć kurtkę pytamy się wolisz zieloną czy niebieską kurteczkę? Tylko, że problem jest taki, że obywatele to nie dzieci, a dorośli ludzie, którzy potrafią sami o sobie decydować. Zapamiętajcie sobie, że 51,5% oszczędności, które znajdowało się wcześniej w OFE już dawno zostało przeznaczonych na to, aby załatać dziurę budżetową, było to dokładnie 153 miliardy złotych. Jak dla mnie to jest wielkie kuriozum, ponieważ to tak jakby ktoś próbował zasypać kilogramem trocin wielki lej krasowy. Kolejną kwestią jest to, że 85% składki emerytalnej i tak trafi do ZUS’u i to nawet jak zdecydujecie się wybrać OFE.

Sama składka emerytalna stanowi 19,52% wynagrodzenia brutto, a w przypadku przedsiębiorców jest to bardziej podstawa wymiaru składek. W zasadzie decyzja, która pozostała w rękach obywateli nie istnieje.

Co się stanie jak wpłacicie pieniądze do OFE?

OFE działają na zasadach funduszu inwestycyjnego. Pieniądze, które tam trafiają są przeznaczone na zakup instrumentów finansowych czyli chociażby akcji i obligacji. Inaczej mówiąc inwestują one pieniądze po to, aby zgromadzić większe środki finansowe. Oczywistym jest, że jest tutaj dużo zmiennych i w zasadzie zmieniają się one wraz z giełdą. Jeżeli jest wzrost to wiadomo, że będzie to pozytywnie odnotowane, jeżeli takowego nie ma to wiadomo, że OFE mogą na tym ucierpieć. Niewątpliwym plusem jednak jest fakt, że OFE ma realne pieniądze, a nie tak jak w przypadku ZUSu pieniądze, które gdzieś są zapisane w pamięci, że komuś się należą, ale ich nie ma bo jak dziś ktoś wpłaca na ZUS to te pieniądze z ZUSU idą na opłacenie dzisiejszych emerytur. Właśnie dlatego, że OFE posiada pieniądze można było przerzucić 153 miliardów z OFE, aby załatać dziurę budżetową, w zasadzie co i tak się za bardzo nie udało, ponieważ Unia Europejska nie uznała tego kreatywnego księgowania.

Co się stanie po wpłaceniu do ZUS?

Tak jak pisałem wyżej, że pieniądze w ZUSie nie istnieję to jednak postaram się omówić Wam tutaj te zagadnienie nieco bliżej. Jak zatem wygląda cała sytuacja z ZUSem, a no tak. Nie istnieje tam żaden portfel inwestycyjny, nie dokonuje się tam zakupów instrumentów finansowych, a pieniądze nie są w żaden sposób pomnażane. W zasadzie rola ZUS wygląda tak, że zabiera składki, gdzieś sobie zapisuje, że takie coś miało miejsce i wypłaca je emerytom, którzy dzisiaj tego potrzebuję. Oczywiście po tym wszystkim nie macie żadnej pewności, że pieniądze, które wpłaciliście zostaną Wam kiedykolwiek wypłacone i to z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że nawet jak dostaniecie jakąś emeryturę to nie musi ona być tak wysoka jak wpłacone przez Was składki, a zapewne będzie o wiele niższa. Po drugie gdy umrzecie przed otrzymaniem emerytury to pieniędzy nikt po Was nie dostanie.

Co dalej z ZUSem?

Niestety trzeba jasno zdać sobie sprawę z tegoż, że faktu, że takie podejście w zasadzie nie skończy się niczym dobrym dla ZUSu. Już dzisiaj eksperci zapowiadają, że w najbliższych kilku latach emerytury mogą zmaleć nawet do 50% dzisiejszych emerytur. Już dzisiaj można spotkać się z kuriozalnymi sytuacjami, że ktoś dostaje 600 złotych emerytury, albo nawet jeszcze mniej. Niestety tak wyglądają polskie realia systemu emerytalnego, który w ogóle nie działa i jest niczym kolos na glinianych nogach, który prędzej czy później się zawali. Tylko, że gdy system emerytalny zbankrutuje to z nim całe państwo. Wiele osób woli o tym nie myśleć i uważa, że to niemożliwe, ale jednak jak pokazuje sytuacja Grecji to takie rzeczy naprawdę mają miejsce.

Top content