Pupa niemowlaka w dobrym stanie

W twoim domu właśnie pojawił się nowy członek rodziny? Chwile szczęścia i wzruszenia mieszają się z troską o dobro maluszka? Karmienie, przewijanie, kąpiel, codzienna porcja czułości- w ten sposób starasz się zapewnić swemu dziecku optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Czasem jednak, pomimo dołożenia wszelkich starań, sytuacja wymyka ci się spod kontroli.

Co się kryje pod pieluszką?

Pieluszkowe zapalenie skóry to zmora wielu rodziców. Skóra niemowlaka jest delikatna i wrażliwa, zwłaszcza pod pieluszką, gdzie narażona jest na przebywanie w permanentnie wilgotnym środowisku. Stan zapalny skóry u tak małych dzieci to zjawisko dość powszechne. Jego objawami są: zaczerwienienie, rumień, bolesne pęcherze, złuszczający się naskórek lub swędzenie skóry. To prawdziwy dyskomfort dla maluszka, a dla rodziców powód do zmartwień. Na szczęście istnieją sposoby, by zminimalizować ryzyko wystąpienia tej przypadłości.

Przede wszystkim profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o skórę twojego szkraba, zanim zostanie podrażniona. Współczesne pampersy, wykonane z tworzywa sztucznego, choć są bardziej wydajne niż ich poprzedniczki, pieluchy tetrowe, to jednak przylegają ściśle do pupy dziecka, ograniczając dostęp świeżego powietrza. Ważna jest zatem regularna wymiana pampersów. Podczas przewijania, dobrze jest podmywać skórę przegotowaną wodą, zamiast wycierania chusteczkami nawilżanymi. Należy sprawdzić, czy kosmetyki, których używamy do higieny i pielęgnacji nie uczulają maleństwa. Jeżeli będziemy mieć takie podejrzenia, musimy natychmiast odstawić niebezpieczne dla naszej pociechy preparaty. Najlepiej używać produktów hipoalergicznych. Warto też jak najczęściej pozostawiać dziecko bez pieluszki, by jego skóra miała szansę „oddychać”.

Co na odparzenia pieluszkowe?

Jeżeli doszło już do wystąpienia zmian chorobowych, konieczna jest wizyta u lekarza, bowiem domowe sposoby leczenia mogą okazać się nieskuteczne. Lekarz dokona rozpoznania i stwierdzi, czy zmiany skórne mają charakter alergiczny, czy też ich przyczyną są drożdże. Dopiero po stwierdzeniu przyczyny, będzie mógł podjąć decyzję, jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia alergii lub ostrego stanu zapalnego, stosuje się preparaty sterydowe. Alternatywą są inhibitory kalcyneuryny, które, w przeciwieństwie do sterydów, nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych. Jeżeli zakażenie ma podłoże bakteryjne, używa się wyrobów antybakteryjnych, a, gdy przyczyną są drożdżaki- preparatów przeciwdrożdżakowych. Każdy przypadek powinien być diagnozowany i rozpatrywany indywidualnie, a, w zależności od potrzeb, należy zaordynować: antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne lub inne właściwe w konkretnej sytuacji.

Powrót do zdrowia

Wyleczenie pieluszkowego zapalenia skóry nie oznacza, że nawrót choroby nie jest możliwy. Należy zatem dbać o skórę niemowlęcia zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasem konieczne będzie wyeliminowanie niektórych produktów, które mają negatywny wpływ na nasze dziecko. W innych przypadkach będzie trzeba zmienić dietę malucha, by nie dopuszczać do częstych biegunek. W każdym okolicznościach zdrowie dziecka jest najwyższą wartością dla rodziców. Zadbaj prawidłowo o pupę niemowlęcia i ciesz się wspólnie spędzanymi chwilami.

Top content