Zaczynasz dorosłe samodzielne życie i nie umiesz dysponować pieniędzmi? Zobacz nasz poradnik

Zaczynasz dorosłe samodzielne życie i nie umiesz dysponować pieniędzmi? Zobacz nasz poradnik

Po wakacjach zaczynasz studia w innym mieście? A może wręcz przeciwnie – jesteś już absolwentem uniwersytetu i rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Wejście w dorosłe życie, choć fascynujące i otwierające nowe perspektywy, może być trudne z finansowego punktu widzenia. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym nauczysz się podstawowych zasad dysponowania pieniędzmi w taki sposób, aby wystarczyło Ci na niezbędne wydatki i zostało jeszcze coś na drobne przyjemności.

Porównuj ceny w najbliższych sklepach

Zazwyczaj, z racji wygody i braku czasu, młodzi ludzie robią zakupy w bezpośredniej okolicy miejsca swojego zamieszkania. Jednak musisz pamiętać, że ceny w osiedlowych sklepikach i delikatesach potrafią być znacznie wyższe niż koszty zakupu tych samych produktów w nieco bardziej odległych supermarketach i dyskontach. Jeżeli nie masz samochodu, możesz rozważyć opcję zakupów spożywczych online z dostawą do domu lub cotygodniowych wypraw na duże zakupy taksówką. Może się okazać, że większe zakupy, na przykład ze współlokatorem, będą bardziej opłacalne niż drobne, choć regularne wizyty w pobliskich sklepikach.

Uważaj na karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne

Wszechobecne reklamy zachęcają Cię do coraz większej konsumpcji, jednak pomijają zasadniczą kwestię – mianowicie to, skąd powinieneś wziąć na to wszystko pieniądze. Z „pomocą” przychodzą banki i firmy pożyczkowe, które chętnie udzielą Ci gotówki, oczywiście w zamian za opłaty manipulacyjne i odsetki od długu. Pamiętaj, że prędzej czy później każdą pożyczkę będziesz musiał spłacić. Co zrobisz, gdy nagle stracisz pracę i płynność finansową? Dlatego jeżeli już musisz wziąć kredyt konsumpcyjny, na przykład na zakup materaca, pralki czy zmywarki do nowego mieszkania, skorzystaj z pożyczki bez odsetek https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-za-0-zl-pierwsza-pozyczka-bez-odsetek/. Zanim się na nią zdecydujesz, uważnie zapoznaj się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji.

Wyznacz sobie comiesięczny budżet na rozrywkę, którego nie będziesz przekraczać

Studenckie życie i wyprowadzka do innego miasta, ale też pierwsze kroki stawiane we własnym mieszkaniu potrafią kusić licznymi atrakcjami i rodzić duże potrzeby zakupowo-imprezowe. Nowe bary, restauracje czy kina zachęcają do spotkań ze znajomymi. Oczywiście możesz z nich korzystać, jednak rób to z głową. Na początku każdego miesiąca ustal sobie comiesięczną kwotę, którą będziesz mógł przeznaczyć na rozrywkę i imprezy na mieście – wówczas nigdy nie doprowadzisz do sytuacji, w której zabraknie Ci funduszu do końca miesiąca na niezbędne opłaty i wydatki nie mogące czekać.

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *