Sufit podwieszany, jego wady i zalety

W ostatnim czasie w okresie remontów coraz więcej osób zastanawia się nad montażem w swoim mieszkaniu sufitu podwieszanego. Jedni instalują go w łazience, inni w kuchni, a jeszcze inni w całym mieszkaniu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie pozwalające na zamaskowaniem brzydkiego i często niezbyt równego sufitu. Dziś chcę jednak pochylić się nad tą kwestią wymieniając zalety i wady sufitów podwieszanych. Mam nadzieję, że dzięki temu czytelnicy bardziej świadomie będą mogli podjąć decyzję o montażu tego typu sufitu w swoim własnym mieszkaniu. Na początek, dla niewtajemniczonych powiem jednak…

Co to jest sufit podwieszany?

Większość z nas pewnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego co to jest sufit podwieszany. Dla formalności powiem jednak, że jest to świetna alternatywa dla zwykłego sufitu. Jest to sufit wykonany z płyt gipsowo kartonowych, które montowane są na specjalnej aluminiowej konstrukcji. Sufit te maluje się, a następnie należy je konserwować. Początkowo wykorzystywane były one głównie w biurach, obecnie śmiało korzysta się z nich zarówno w domach, jak i w mieszkaniach.

Sufit podwieszany, jego wady i zalety

Zalety sufitów podwieszanych

Sprzedawcy sufitów podwieszanych bez większego trudu wymienią Ci cały szereg takich rozwiązań. A to dlatego, że zwyczajnie zależy im na tym, aby sprzedać swój produkt. I to z uwagi na to o wiele łatwiej jest dotrzeć do informacji na temat zalet sufitu podwieszanego. Wśród nich wymienić można między innymi takie cechy jak: uniwersalność, estetyka, poprawa akustyki wnętrza, oszczędność ciepła, prosty i niedrogi montaż, możliwość instalacji nietypowego oświetlenia. Jak widać zalet tych ich sporo i obracają się one głównie wokół tego, że poprawiają one wygląd starego sufitu dając przy tym możliwość instalacji punktowego oświetlenia, które staje się ostatnio coraz bardziej modne.

Wady sufitów podwieszanych

Do wad sufitów podwieszanych dotrzeć jest o wiele trudniej. Żaden bowiem sprzedawca nie wymieni Klientowi prosto w twarz minusów swojego produktu. Ja chcę jednak, aby moi czytelnicy mieli świadomość z jakimi minusami wiążę się wykorzystanie sufitów podwieszanych. Po pierwsze sufity podwieszane trudno znoszą jakiekolwiek obciążenie. Nie można wieszać na nich lamp czy karniszy, bowiem mogą się pokruszyć. Po drugie niezbyt wskazane jest montowanie sufitów pod rurami z gazem, to ze względu na bezpieczeństwo. Za wadę sufitu podwieszanego uznać można również potrzebę jego malowania i konserwacji, którą powtarzać należy co mniej więcej trzy lata. Dodatkowo sufity podwieszane nie są odporne na zabrudzenia i nie są antystatyczne i odporne na wilgoć. A na koniec wspomnieć należy o tym, że z uwagi na zastosowany typ montażu sufity podwieszane są też obciążeniem dla stropu.

Cena sufitów podwieszanych

Wymieniając zalety sufitu podwieszanego wspomniałem o tym, że jest on dość tani w montażu. Mam tu więc informację dla bardziej dociekliwych czytelników, którzy mogliby chcieć dokładnie wiedzieć ile kosztuje montaż sufitu podwieszanego.  Za sam montaż, w zależności od stopnia jego skomplikowania zapłacić trzeba od 40 do 90zł za metr kwadratowy. Jeśli z kolei chodzi o kwestię materiału, to za niego też zapłacić trzeba około 50zł za metr. Inaczej nieco jest w przypadku sufitów wielopoziomowych, gdzie koszt montażu wraz z materiałem zwiększyć może się nawet o 50%.

Alternatywa dla sufitów podwieszanych

Sufity napinane to nie jedyny rodzaj sufitów, który może pomóc w obniżeniu wnętrza czy w zamaskowaniu starego sufitu. W grę wchodzą tu jeszcze między innymi sufity napinane czy też sufity akustyczne.

Top content