Biegunka jest dość popularną chorobą występującą u dzieci. Pojawia się częściej u maluchów uczęszczających do żłobków i przedszkoli, gdzie ryzyko złapania wirusa powodującego grypę żołądkową jest bardzo duże. Trzeba jednak wiedzieć, że za biegunkę odpowiadają nie tylko wirusy.

Czytelnicy portalu dla rodziców www.zdrowemaluchy.pl bardzo często piszą do redakcji lub pytają innych rodziców na forum o kwestie związane z biegunką. W większości przypadków są to rodzice maluchów w wieku do 3 lat. Co może być przyczyną rewolucji żołądkowych u tak małych dzieci?

Przyczyny biegunki u małych dzieci

Biegunka u dzieci i niemowląt - jak pomóc dziecku?

Najwięcej osób kojarzy biegunkę z grypą żołądkową, ale to nie jest jedyny powód. Choć złapanie wirusa jest bardzo prawdopodobne, szczególnie u małych dzieci, które jeszcze nie posiadają odpowiednio wykształconej odporności. Istnieje też wiele innych przyczyn.

Przeczyszczenie może pojawić się na wskutek szczepienia lub w trakcie ząbkowania. Bardzo często występuje także u dzieci, które właśnie przechodzą skok rozwojowy lub zmieniły klimat na przykład w wyniku wyjazdu na wakacje. W każdym z tych przypadków ważne jest zahamowanie biegunki (wystarczy podać odpowiednie leki) oraz nawodnienie organizmu, ponieważ dziecko wraz z luźnym stolcem traci również sporą ilość wody. Nawodnienie jest bardzo ważne, jak nie najważniejsze, bo małe dzieci zdecydowanie szybciej się odwadniają niż dorośli. W niektórych przypadkach z tego powodu nawet konieczne jest hospitalizowanie i podawanie kroplówki.

Przeczyszczenie może być też wynikiem reakcji na nowy pokarm. Ma to miejsce na przykład podczas zmiany mleka początkowego na następne, dlatego lekarze zalecają, by nie zmieniać dziecku mieszanki od razu, tylko stopniowo. Biegunka może pojawić się także w momencie rozszerzania diety, gdy organizm dziecka otrzymuje nowe produkty spożywcze. Zaleca się, by wprowadzanie nowych pokarmów następowało etapami, po jednym produkcie na tydzień. W trakcie rozszerzania diety należy obserwować maluszka, nie tylko pod względem zawartości pieluszki, ale także po to, by jak najszybciej zauważyć objawy ewentualnej alergii lub nietolerancji pokarmowej, które występują zazwyczaj w postaci wykwitów skórnych.

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.

No i nie zapomnij udostępnić tekstu znajomym

Zbyszek
Zbyszek
Cześć Jestem szczęśliwy, że chciało Ci się zapoznać z całą treścią tego wpisu. Mam nadzieję, że dobrze Ci się go czytało. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz zamieścić jakiś komentarz do wpisu. Ale pamiętaj - nie spamuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do mnie w Social Mediach
Będzie Ci tam dobrze. Obiecuję.

Ta strona używa plików cookies Więcej

Ta strona używa plików cookies korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij