8 sposobów na ciemieniuchę u niemowlaka

Wszyscy wiemy, że nie wszystko co związane jest z niemowlakiem zawsze jest miłe, piękne i przyjemne. Jest tak między innymi w przypadku popularnej ciemieniuchy, która to lubi pojawić się u zdecydowanej większości niemowląt, a nawet u kilkuletnich dzieci. I to jej poświęcić chciałem ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co potrzebne o ciemieniuszce.

Co to jest ciemieniucha?

Każdy z nas słyszał kiedyś o ciemieniusze. Czy to obserwując swoje dziecko, dziecko znajomych czy też oglądając reklamy telewizyjne, w których promowane często są różnego rodzaju produkty pomagające zwalczyć właśnie ciemieniuchę. Zanim jednak zacznę rozprawiać nad tym skąd bierze się ciemieniucha i jak można się jej pozbyć chciałbym wyjaśnić czym ta ciemieniucha jest. Otóż ciemieniucha to taki dziecięcy łupież, tak to można najprościej powiedzieć. Mówiąc to w sposób bardziej rozbudowany, ciemieniucha to takie paskudne biało żółtawe łuski pojawiające się na głowie dziecka na skutek tego, że gruczoły znajdujące się na skórze wytwarzają nadmierną ilość łoju. Gdy łusek tych jest za dużo, to zbierając się do kupy potrafią stworzyć na głowie dzieciątka taki pancerz, z którym walczyć musi rodzic.

U jednych maluchów ciemieniucha wygląda jak typowy łupież, a u innych przybiera formę bardziej agresywną, jak ten pancerz. Wówczas prezentuje się niezbyt fajnie. Ciemieniucha najczęściej występuje na główce niemowlaka, zazwyczaj w okolicy ciemiączka. Zdarza się również, że pojawia się w okolicach brwi. Ciemieniucha u każdego dziecka jest inna, zajmuje inną powierzchnię i inaczej się ją zwalcza. Raz łatwiej, raz trudniej. Dlatego w internecie znaleźć można tak wiele sposobów na ciemieniuchę, u każdego bowiem działa co innego ;-).

ciemieniucha u niemowlaka

Przyczyny ciemieniuchy

Jeśli w Twojej głowie pojawiają się nerwy związane ze strachem, że ciemieniucha u Twojego dziecka pojawiła się z powodu Twojego zaniedbania, niedokładnej kąpieli czy też generalnie innych problemów związanych z higieną, to możesz być spokojny. Jak już wcześniej wspomniałem przyczyną ciemieniuchy jest to, że gruczoły łojowe u dziecka nie działają jeszcze tak, jak powinny. W organizmie dziecka buszują jeszcze hormony matki, które wpływają na to, że wytwarza on zbyt dużą ilość łoju. Łój ten, mieszając się z naskórkiem owłosionej skóry głowy tworzy ciemieniuchę, bohaterkę tego artykułu.

Czy ciemieniucha jest groźna?

Już na wstępie chcę powiedzieć, że ciemieniucha nie jest dla niemowlaka groźna. Ona go nie swędzi, a rozsądna walka z nią nie jest dla dziecka bolesna. Ona jest po prostu nieestetyczna, a młode mamy i młodzi tatusiowe nie lubią, gdy coś odbiera ich dziecku urody. Dlatego też przygotowałem tę listę domowych sposobów na ciemieniuchę, które znalazłem w sieci. Część z nich udało nam się zastosować i nie omieszkam wspomnieć i o tym.

Przetestowane przez nas sposoby na ciemieniuchę

Jako fani naturalnych metod leczenia czy kuracji byliśmy zachwyceni tym, że z ciemieniuchą w głównej mierze walczy się właśnie domowymi sposobami. Z czasem jednak ten zapał nam opadł, a to z uwagi na to, że w naszym wypadku rywalizacja ta była bardzo niewyrównana i bardzo mozolna, wszak z ciemieniuchą u Andrzejka walczyliśmy przez kilka tygodni, a nawet nie wiem czy nie dłużej niż miesiąc. Teraz na szczęście jesteśmy na prowadzeniu i dobijamy ciemieniuszkę mając nadzieję, że w naszym przypadku nie zechce ona powrócić. A ponoć lubi to robić 😉

Dobra, przejdźmy do tych sposobów na ciemieniuchę, które udało nam się przetestować. Wszystkie one związane są z nacieraniem czymś główki (około 30 minut przed kąpielą i zaraz po niej), a następnie z zeskrobywaniem tego wraz z tą paskudną łuską przypominającą łupież. W pierwszej kolejności stosowaliśmy oliwkę dla dzieci, którą kupić można w Rossmannie. Efektu nie było, a co gorsza mieliśmy wrażenie, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, więc szybko przerzuciliśmy się na dwa kolejne tłuste wynalazki. Stosowaliśmy oliwę z oliwek i olej lniany. Nie zważaliśmy tu na opinie, które pewnie znajdziesz w internecie, że oliwa z oliwek szkodzi, a coś tam innego też nie pomaga. Po prostu postawiliśmy na metody, których używały nasze mamy. I po jakimś czasie zaczęliśmy obserwować pozytywne efekty. Nie byłoby ich jednak bez dodatkowych działań.

O skrobaniu tu mowa.

W necie znajdziesz całą masę porad sugerujących, że ciemieniuchę można zeskrobywać korzystając z miękkiej szczoteczki do włosów dla dzieci lub z miękkiej, dziecięcej szczoteczki do zębów. Dupa i bujda, chyba, że w przypadku jakiejś delikatnej ciemieniuszki.

W naszym przypadku mogłem sobie skrobać główkę Andrzeja tymi szczoteczkami do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej i nie dałoby to żadnego efektu. Pomogły dopiero paznokcie mojej żony. Tak, paznokcie.

Edycja na bazie doświadczeń czytelników: skuteczna ponoć jest tu tego typu szczoteczka, więcej dowiecie się TUTAJ lub klikając w obrazek:

szczoteczka na ciemieniuche

Kasia w czasie karmienia Andrzejka korzystała z wolnego czasu i paznokciami łapała odchodzące łuski ciemieniuszki. Następnie odrywała je i odkłada na chusteczce, a następnie wyrzucała do kosza. Żadna inna metoda nie działała. Także tę polecam, zapuszczaj paznokcie. Tylko koniecznie pamiętaj o tym, że skóra główki dziecka musi być wcześniej rozmiękczona, np. oliwą, robienie tego „na sucho” może tylko sprowokować gruczoły łojowe do jeszcze większej produkcji sebum i ze zwykłej ciemieniuchy może rozwinąć się tzw. czepek niemowlęcy i wtedy pozostanie farmakologiczne postępowanie (za tę informację dziękuję jednej z komentujących).

Aaaaa, jeszcze jedno. U nas rewelacyjnym narzędziem pomocnym w walce z ciemieniuszką była mata edukacyjna. Andrzej leżąc na macie wierci się jak wściekły. Nie wiem z czego wykonana jest mata, ale świetnie zbiera z głowy ciemieniuchę :D, także jeśli nie wiesz po co kupować matę edukacyjną, to masz już jeden powód :P.

Pozostałe sposoby na ciemieniuchę

Tych metod nie wypróbowałem, ale czuję się w obowiązku wspomnieć i o nich. W końcu może u Ciebie nie zadziała to, co zadziałało u mnie. Wtedy możesz sięgnąć do tych sposobów. Ponoć też są skuteczne. Oto one:

  • przy niewielkiej ilości łusek wystarczy codzienne mycie głowy szamponem + szczotkowanie, nie używaj żadnego Nizoralu czy innego Head and Shoulders, w sklepie znajdziesz specjalny szampon dla niemowlaków 😉
  • pomocne we wzmocnieniu efektu związanego z nakładaniem na głowę różnej maści tłustych substancji jest zakładanie na główkę czapeczki. Łuski ponoć wtedy lepiej nasiąkają oliwą, są bardziej miękkie i łatwiej jest się ich pozbyć (edycja: 4 godziny po napisaniu tego tekstu okazało się, że moja żona chce wykorzystać tę metodę do dobicia ciemieniuchy)
  • można myć głowę dziecka namoczonymi otrębami, jak dla mnie to swoisty delikatny peeling, który usuwa ciemieniuchę
  • poleca się też różnego rodzaju olejki, kremy i emulsje z wyciągami z brzozy lub  lipy, które spowalniają proces wydzielania się łoju ze skóry główki dziecka
  • kolejny sposób, który polecić może Ci Twoja babcia, to posypywanie główki dziecka pudrem lub mąką ziemniaczaną, na mój męski rozum ma to pomóc w wysuszaniu ciemieniuchowych łusek. W każdym razie mąka ziemniaczana pomaga na odparzenia na pupce, więc może i tu jest skuteczna?

Jeśli w Twojej walce z ciemieniuchą nie działa żaden z wymienionych tutaj sposobów, to musisz wiedzieć, że niezbędna może okazać się w Twoim przypadku wizyta u lekarza, który obejrzy dziecko i prawdopodobnie wypisze receptę na specjalną maść na ciemieniuchę i szampon, który spreparują dla Ciebie w aptece. My jednak woleliśmy spróbować inaczej i nam się udało. Wychodzimy bowiem z założenia, że lekarza najlepiej omijać szerokim łukiem ;-).

A tak swoją drogą, jeśli Twoje dziecko ma już ten problem za sobą, to jakie sposoby na ciemieniuchę były skuteczne u Was?

Edycja: 10.09.2016 – w związku z licznymi sposobami, którymi zasypali mnie moi czytelnicy na Facebooku przedstawiam zestaw kolejnych metod uznawanych za świetne sposoby na ciemieniuchę.

Co na ciemieniuchę radzą czytelnicy z mojego Fanpage’a?

  • natłuszczenie głowy przed kąpielą, a w czasie kąpieli przemywanie i delikatne szorowanie główki namoczoną pieluszką tetrową
  • Oliwka lub parafina najpierw , smarować , potem w wanience gąbeczką delikatnie zmyć 🙂 fajnie też się sprawdził płyn / olejek z Ziaji na ciemieniuchę 🙂
  • tylko środek z mustelli pomógł (po jednym razie)
  • Proszę sobie kupić szampon na ciemieniuchę Atoperal baby on naprawdę pomaga. Zmiękcza właśnie tę skórkę a potem jak szczoteczką się czeszę główkę super ładnie schodziły mojemu synkowi te płaty. Do dziś używamy szampon i ma super główkę. 🙂 POLECAM
    szczoteczka na ciemieniuche
  • Mój przepis na ciemieniuchę 🙂 pół godz przed kąpielą wysmarować główkę prawdziwym masłem, zmyć szamponem i po kąpieli wyczesać grzebykiem 😉 powtarzać póki nie zejdzie u nas się sprawdziło 🙂
  • Polecam emulsję do kąpieli i krem Mediderm. Używamy od urodzenia i ciemieniuchy nie znamy;)
  • Olej kokosowy jest najlepszy na ciemieniuchę ;-)I bezpieczny
  • A ja posmarowałam „kremem na każdą pogodę” nivea… zostawiłam na godzinę, wyczesałam i po problemie. Polecam
  • U nas krem bambino pomógł. Smarowałam na główkę a potem wyczesywałam robiłam tak przy każdym maluchu, a mam ich troje:)
  • Otóż od samego początku smaruj dziecka główkę zwykłą najprostszą maścią pośladkową (świetnie sprawdza się też jako maść na ciemieniuchę), o którą możesz poprosić lekarza dziecka a na pewno przepisze na receptę, zapłacisz koło 7zł, będziesz smarować i zaufaj, od samego początku aż do końca ani razu nie pojawi się ciemieniucha
  • Myłam dzieci w mydle aloesowym 🙂 I jak tylko widziałam że się pojawia natychmiast znikała 🙂 Rewelacja naprawdę.
  • Szampon w piance Musteli i ew po myciu główki Oliwka. U nas zapobiegło to rozwojowi ciemieniuchy
  • Polecam Oilan – krem na ciemieniuchę. Ok 18 zł. Mojemu synkowi szybko pomógł.
  • U mojego maluszka na ciemieniuszke pomógł tylko i wyłącznie, nie uwierzycie- krem nivea dla dzieci, żadne oliwki żadne smarowidła itp
  • a używałam tzw Olejuszke ze Skarbu Matki, tylko to pomogło mojej córeczce.
  • Polecam krem na ciemieniuche z AA. Mój synek miał dłuugo, a wystarczył tydzień regularnego stosowania i było w 90% po problemie. Co jakiś czas ciemieniucha lubi wracać, wtedy też ją traktuję AA i jest git.
  • Emolium na ciemieniuchę
  • Jeden jedyny najlepszy sposób to wtarcie wazeliny aptecznej w ciemieniuchę, odczekanie około 2 h i lekko wyczesać grzebykiem tak żeby wszystko zeszło ale nic na siłę, później umyć główkę. My w ten sposób pozbyliśmy się ciemieniuchy raz na zawsze a córa miała baaardzo czarna i bujna czuprynę.
Ciemieniucha u niemowlaka
Pozbądź się ciemieniuchy u niemowlaka!

Ciemieniucha powracająca u starszego, np. 2 letniego dziecka?

Bardzo często zdarza się, że ciemieniucha wraca. U nas tak było, dzieci miały ją zaraz po porodzie, a później np. w 4 miesiącu życia. Z czasem udało się nam ją zwalczyć skutecznie, dzięki czemu nie powracała. Zauważyłem jednak, że rodzice starszych dzieci, dwu, a czasem trzyletnich, zgłaszają, że u ich dzieci ciemieniucha ponownie wraca. W tym miejscu chciałbym polecić jedną rzecz, którą jest wizyta u lekarza, być może dermatologa. Nie jestem lekarzem i nie chcę tu udzielać porad dotyczących starszych dzieci. Niemniej jednak wydaje mi się, że na tym etapie ciemieniuchy być już nie powinno. Jeśli więc ze skórą Twojego dziecka dzieje się coś takiego, to ja osobiście podejrzewałbym jakieś uczulenie, może łojotokowe zapalenie skóry, nie wiem. Z pewnością zastanowiłbym się nad konsultacją ze specjalistą. Bez niepokoju, bez stresu, ale zdecydowanie.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Top content